Melbourne, Australia, grandslam Australian Open 2018, dotácia 55 000 000 AUD, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR) - Ivana JOROVIC (SRB) 6-3 6-2, 2R: Katerina SINIAKOVA (CZE) 4-6 6-2 6-1, 3R: Marta KOSTYUK (UKR) ?-?;  1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Alja TOMLJANOVIC (CRO) 7-5 6-3, 2R: Sorana CIRSTEA (ROU) 6-2 6-4, 3R: Kristina PLISKOVA (CZE) ?-?; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 6-0 6-3, 2R: Magda LINETTE (POL) 6-7(4) 2-6; 1R, Belinda BENCIC (SUI) - Venus WILLIAMS (USA)  6-3 7-5, 2R: Luksika KUMKHUM (THA) 1-6 3-6; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-3 4-6 3-6; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Roberta VINCI (ITA) 6-3 6-2, 2R: Antonia LOTTNER (GER) 5-7 6-4 7-5, Qualifying Final: Viktoriya TOMOVA (BUL) 6-3 1-6 6-1; 1R: Bernarda PERA (USA) 2-6 2-6; Orlando, Florida, USA, ITF Womens Circuit, USTA National Campus Pro Tennis Classic, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Katherine SEBOV (CAN) 6-2 6-2, 2R: Claire LIU (USA) ?-?; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Womens Circuit, Soho Square Egypt F1 Women's Future, 15 000 USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Eva SISKA (USA) 6-4 6-3, 2R: Yuliya HATOUKA (BLR) 6-3 3-6 3-6; Koblenz, Germany, ATP Challenger, Koblenz Open, €43,000 + H, hard, indoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 4-6; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Futures, Soho Square Egypt F1 Men's Futures, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Artem DUBRIVNYY (RUS) - BYE, 2QR: Kevin PORTMANN (ITA) 6-2 6-1, Qualifying Final: Karol BECK (SVK) 6-1 6-4, Main Draw, 1R: Artem SMIRNOV (UKR) 3-6 2-6; 1QR, Karol BECK (SVK) - Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 6-0 6-1, 2QR: Roman BOYCHUK (UKR) [15]  6-1 6-1, Qualifying Final: Artem DUBRIVNYY (RUS) 1-6 4-6; Antalya, Turkey, ITF Futures, GD TENNIS CUP, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Ergi KIRKIN (TUR) - Xristodoulos KASMERIDIS (GRE) 6-0 6-0, 2QR: Ran AMAR (ISR) 6-1 6-2, Qualifying Final: Nik RAZBORSEK (SLO) 6-7(0) 6-0 2-6.

 

Melbourne, Australia, grandslam Australian Open 2018, dotácia 55 000 000 AUD, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR) - Ivana JOROVIC (SRB) 6-3 6-2, 2R: Katerina SINIAKOVA (CZE) 4-6 6-2 6-1, 3R: Marta KOSTYUK (UKR) ?-?;  1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Alja TOMLJANOVIC (CRO) 7-5 6-3, 2R: Sorana CIRSTEA (ROU) 6-2 6-4, 3R: Kristina PLISKOVA (CZE) ?-?; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 6-0 6-3, 2R: Magda LINETTE (POL) 6-7(4) 2-6; 1R, Belinda BENCIC (SUI) - Venus WILLIAMS (USA)  6-3 7-5, 2R: Luksika KUMKHUM (THA) 1-6 3-6; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-3 4-6 3-6; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Roberta VINCI (ITA) 6-3 6-2, 2R: Antonia LOTTNER (GER) 5-7 6-4 7-5, Qualifying Final: Viktoriya TOMOVA (BUL) 6-3 1-6 6-1; 1R: Bernarda PERA (USA) 2-6 2-6; Orlando, Florida, USA, ITF Womens Circuit, USTA National Campus Pro Tennis Classic, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Katherine SEBOV (CAN) 6-2 6-2, 2R: Claire LIU (USA) ?-?; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Womens Circuit, Soho Square Egypt F1 Women's Future, 15 000 USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Eva SISKA (USA) 6-4 6-3, 2R: Yuliya HATOUKA (BLR) 6-3 3-6 3-6; Koblenz, Germany, ATP Challenger, Koblenz Open, €43,000 + H, hard, indoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 4-6; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Futures, Soho Square Egypt F1 Men's Futures, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Artem DUBRIVNYY (RUS) - BYE, 2QR: Kevin PORTMANN (ITA) 6-2 6-1, Qualifying Final: Karol BECK (SVK) 6-1 6-4, Main Draw, 1R: Artem SMIRNOV (UKR) 3-6 2-6; 1QR, Karol BECK (SVK) - Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 6-0 6-1, 2QR: Roman BOYCHUK (UKR) [15]  6-1 6-1, Qualifying Final: Artem DUBRIVNYY (RUS) 1-6 4-6; Antalya, Turkey, ITF Futures, GD TENNIS CUP, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Ergi KIRKIN (TUR) - Xristodoulos KASMERIDIS (GRE) 6-0 6-0, 2QR: Ran AMAR (ISR) 6-1 6-2, Qualifying Final: Nik RAZBORSEK (SLO) 6-7(0) 6-0 2-6.

 

Dubrivnyy advanced to the semifinal of ITF Junior Cap d'Ail

Artem Dubrivnyy, ITF Junior Cap d'Ail, Grade 2, singles semifinal

Member of EMPIRE Tennis Academy Artem Dubrivnyy, who is coached by Vladimir Platenik, was successful in France. He beat No. 2 seeded and advanced to the semifinal of the ITF Junior Cap d'Ail tournament.

Town of Cap d'Ail is situated in the region Provence-Alpes-Côte d'Azur in the Alpes-Maritimes department in the south of France. The tournament is prestigious, it belongs to Grade 2. The singles winner earns 100 ITF points, runner-up 75. Artem Dubrivnyy has earned 50 points so far. Dubrivnyy won against Lin from Taiwan (No. 6-seeded) in the second round and also against Estonian Raisma, No. 2-seeded, in the quarterfinal. Raisma is No. 49 in the Combined Junior Ranking compiled by the ITF.

Artem Dubrivnyy played in the semi final against Italian Morono, No. 7-seeded, and he retired from the match (6-1, 2-6, 0-3 ret).

ITF Junior Cap d'Ail, U18 tournament, Grade 2, clay, outdoor:

1R: Maxence BROVILLE (FRA) 6-1 6-2
2R: Liang Yu Richard LIN (TPE) [6] 6-3 6-2
QF: Kenneth RAISMA (EST) [2] 0-6 6-2 6-4
SF: Gian Marco MORONI (ITA) [7] 6-1, 2-6, 0-3 ret Dubrivnyy

doubles, partnering Samuele Ramazzotti
1R: Evan FURNESS (FRA) / Joseph GUILLIN (FRA) 7-6(2) 6-7(1) [10-1]
QF: Liang Yu Richard LIN (TPE) / Louis WESSELS (GER) [2] 2-6 3-6

Photos by: 
Ivan Kopcani

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!