Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) ?-?; 1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) ?-?, 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) 7-6(4) 6-0, 2QR?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) ?-?; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: Isak ARVIDSSON (SWE) / Max SCHNUR (USA) ?-?; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-2 7-6 (9), SF: Konstantin KRAVCHUK (RUS)/ Denis MOLCHANOV (UKR) ?-?; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) 1-6 4-6; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) 1-6 1-6; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) 4-6 6-4 5-7; 1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] 6-1 2-6 3-6.

Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) ?-?; 1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) ?-?, 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) 7-6(4) 6-0, 2QR?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) ?-?; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: Isak ARVIDSSON (SWE) / Max SCHNUR (USA) ?-?; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-2 7-6 (9), SF: Konstantin KRAVCHUK (RUS)/ Denis MOLCHANOV (UKR) ?-?; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) 1-6 4-6; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) 1-6 1-6; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) 4-6 6-4 5-7; 1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] 6-1 2-6 3-6.

Lenka Stara takes Slovakian U16 Indoor Championship title

Lenka Stara, U16 Indoor Slovak Championship

Members of TC EMPIRE club from Trnava including Lenka Stara were present at the girls’ Under 16 Indoor Slovakian Championship, played between 16th and 19th January in TK Zilina. 

TC EMPIRE players were the main stars of Slovakian U16 Indoor Championship in TK Zilina. Three out of four semi-finalists were from our club. Adriana Senkarova eliminated club mate Petrovicka after two sets 6-3, 6-0 and she played against Lenka Stara for the title in Zilina. 
Lenka Stara was more successful in the final to take the title home, after beating Senkarova 6-4, 6-1. “I am happy for Lenka. She was playing as favourite, number one seed and that is not an easy task always. She has done well mentally and dominant. Lenka was more and more relaxed as she was winning her matches at the tournament and she was getting the right boost for her game. I am glad, she showed uprising form and several improvements we have worked on,” said her coach Juraj Jancovic
Doubles final was also mostly about TC EMPIRE Trnava players, Senkarova together with Junasova (SK 1928 Blava J. Bohunice team) beat Lenka Stara partnering Petrovicka 2-6, 6-3, 10-8. 

Results of Lenka Stara, No. 1 seed:
1R: Sharon Jobbagyova 6-3 6-0
2R: Natalia Schwarcova 6-4 6-2
QF: Nina Stankovska 6-2 6-2
SF: Michaela Kadleckova 6-1 6-0
F: Adriana Senkarova (2) 6-4 6-1

Photos by: 
www.empire-tennis-academy.com

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!