Cincinnati, USA, WTA Premier 5, Western & Southern Open, $ 2 536 154, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR)  - BYE, 2R: Lesia TSURENKO (UKR) 6-1 6-4, 3R: Julia GOERGES (GER) 5-7 4-6; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Aliaksandra SASNOVICH (BLR) 6-4 6-2, 2R: Madison KEYS (USA) 2-6 1-6; 1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Sloane STEPHENS (USA) 4-6 6-7(5); Doubles, 1R, SAFAROVA/Barbora STRYCOVA (CZE) - BYE, 2R: Alla KUDRYAVTSEVA (RUS)/Alicja ROSOLSKA (POL) 3-6 6-2 10-5, QF: Asleigh BARTY/Casey DELLACQUA (AUS) 6-3 7-6(4), SF: Yung-Jan Chan (TPE)/Martina HINGIS (SUI) 6-7(5) 2-6; Cordenons, Italy, ATP challenger, € 64,000 + H, ACQUA DOLOMIA TENNIS CUP, clay, outdoor: 1QR, Igor ZELENAY (SVK) - Giovanni AGOSTINETTO (ITA) 6-1 6-2, 2QR: Walter TRUSENDI (ITA) 6-2 2-6 7-6(3), Qualifying Final: Christian LINDELL (SWE) 3-6 3-6, Doubles, 1R, ZELENAY/Matwe MIDDELKOOP (NED) - Ilija BOZOLJAC (SRB)/Flavio CIPOLLA (ITA) 6-4 6-2, QF: Ariel BEHAR (URU)/Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) 6-3 3-6 10-6, SF: Tomasz BEDNAREK (POL)/Goncalo OLIVEIRA (POR) 6-4 6-1, F: Roman JEBAVY/Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 3-6; Moscow, Russia, ITF Futures, Summer Cup, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Egor NOSKIN (RUS) 6-3 6-4, 2R: Alexandr IGOSHIN (RUS) 7-5 6-1, QF: Mikhail ELGIN (RUS) 2-6 6-7(1); Meerbusch, Germany, ATP challenger, € 43,000, TENNIS GRAND PRIX 2017 POWERED BY WBM , clay, outdoor: 1R, Vaclav SAFRANEK (CZE) -  Andre GHEM (BRA) 6-3 3-6 6-3, 2R: Steven DIEZ (CAN)  6-3 2-6 6-3, QF: Nicola KUHN (ESP) 1-6 6-3 1-6; Vancouver, Canada, ITF Womens Circuit, Odlum Brown VanOpen, 100 000 USD, hard, outdoor: 1R, Ons JABEUR (TUN) - Silvia SOLER-ESPINOSA (ESP) 6-2 6-1, 2R: Patricia Maria TIG (ROU) 1-6 6-2 6-2, QF: Carol ZHAO (CAN) 2-6 2-4 retired; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Yanina WICKMAYER (BEL) 3-6 3-6; Leipzig, Germany, ITF Womens Circuit, Leipzig Open 2017, 25 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Vivien JUHASZOVA (SVK) - BYE, 2QR: Arina Gabriela VASILESCU (ROU) 6-2 0-6 6-2, Qualifying Final: Federica ARCIDIACONO (ITA) 6-3 6-1, 1R, Main Draw: Valentyna IVAKHNENKO (RUS) 2-6 3-6; Istanbul, Turkey, ITF Futures, Koza WOS Cup, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Bartosz WOJNAR (POL) 3-6 6-3 6-1, 2R: Fabrizio ORNAGI (ITA) 0-6 6-7(2); Kranj, Slovenia, junior ITF, Triglav Open 2017, Grade 4, clay, outdoor: 1R, Pavel SHUMEIKO (UKR) - BYE, 2R: Leonardo TADDIA (ITA) 6-2 0-6 6-2, 3R: Flavio COBOLLI (ITA) 7-6(5) 6-2, QF: Lorenzo ROTTOLI (ITA) 6-0 6-4, SF: Gabriele BOSIO (ITA) 1-6 3-6.

Cincinnati, USA, WTA Premier 5, Western & Southern Open, $ 2 536 154, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR)  - BYE, 2R: Lesia TSURENKO (UKR) 6-1 6-4, 3R: Julia GOERGES (GER) 5-7 4-6; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Aliaksandra SASNOVICH (BLR) 6-4 6-2, 2R: Madison KEYS (USA) 2-6 1-6; 1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Sloane STEPHENS (USA) 4-6 6-7(5); Doubles, 1R, SAFAROVA/Barbora STRYCOVA (CZE) - BYE, 2R: Alla KUDRYAVTSEVA (RUS)/Alicja ROSOLSKA (POL) 3-6 6-2 10-5, QF: Asleigh BARTY/Casey DELLACQUA (AUS) 6-3 7-6(4), SF: Yung-Jan Chan (TPE)/Martina HINGIS (SUI) 6-7(5) 2-6; Cordenons, Italy, ATP challenger, € 64,000 + H, ACQUA DOLOMIA TENNIS CUP, clay, outdoor: 1QR, Igor ZELENAY (SVK) - Giovanni AGOSTINETTO (ITA) 6-1 6-2, 2QR: Walter TRUSENDI (ITA) 6-2 2-6 7-6(3), Qualifying Final: Christian LINDELL (SWE) 3-6 3-6, Doubles, 1R, ZELENAY/Matwe MIDDELKOOP (NED) - Ilija BOZOLJAC (SRB)/Flavio CIPOLLA (ITA) 6-4 6-2, QF: Ariel BEHAR (URU)/Enrique LOPEZ-PEREZ (ESP) 6-3 3-6 10-6, SF: Tomasz BEDNAREK (POL)/Goncalo OLIVEIRA (POR) 6-4 6-1, F: Roman JEBAVY/Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 3-6; Moscow, Russia, ITF Futures, Summer Cup, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Egor NOSKIN (RUS) 6-3 6-4, 2R: Alexandr IGOSHIN (RUS) 7-5 6-1, QF: Mikhail ELGIN (RUS) 2-6 6-7(1); Meerbusch, Germany, ATP challenger, € 43,000, TENNIS GRAND PRIX 2017 POWERED BY WBM , clay, outdoor: 1R, Vaclav SAFRANEK (CZE) -  Andre GHEM (BRA) 6-3 3-6 6-3, 2R: Steven DIEZ (CAN)  6-3 2-6 6-3, QF: Nicola KUHN (ESP) 1-6 6-3 1-6; Vancouver, Canada, ITF Womens Circuit, Odlum Brown VanOpen, 100 000 USD, hard, outdoor: 1R, Ons JABEUR (TUN) - Silvia SOLER-ESPINOSA (ESP) 6-2 6-1, 2R: Patricia Maria TIG (ROU) 1-6 6-2 6-2, QF: Carol ZHAO (CAN) 2-6 2-4 retired; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Yanina WICKMAYER (BEL) 3-6 3-6; Leipzig, Germany, ITF Womens Circuit, Leipzig Open 2017, 25 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Vivien JUHASZOVA (SVK) - BYE, 2QR: Arina Gabriela VASILESCU (ROU) 6-2 0-6 6-2, Qualifying Final: Federica ARCIDIACONO (ITA) 6-3 6-1, 1R, Main Draw: Valentyna IVAKHNENKO (RUS) 2-6 3-6; Istanbul, Turkey, ITF Futures, Koza WOS Cup, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Bartosz WOJNAR (POL) 3-6 6-3 6-1, 2R: Fabrizio ORNAGI (ITA) 0-6 6-7(2); Kranj, Slovenia, junior ITF, Triglav Open 2017, Grade 4, clay, outdoor: 1R, Pavel SHUMEIKO (UKR) - BYE, 2R: Leonardo TADDIA (ITA) 6-2 0-6 6-2, 3R: Flavio COBOLLI (ITA) 7-6(5) 6-2, QF: Lorenzo ROTTOLI (ITA) 6-0 6-4, SF: Gabriele BOSIO (ITA) 1-6 3-6.

Mihalikova and Jamrichova successful at ITF tournaments

Two EMPIRE Tennis Academy members Tereza Mihalíková and Sandra Jamrichová were successful at ITF tournaments in Egypt and in Turkey.
 

Tereza Mihalíková played at Soho Square Egypt Women's Future in Egyptian resort Sharm El Sheikh. Together with Russian Anna Morgina she gained doubles title overwhelming Chinese partnership Li/Meng 2:6, 6:4, 10:5 in the finals.
Sandra Jamrichová in Antalya joined by Jelena Simic from Bosnia and Herzegovina reached doubles final, where they lost 4:6, 5:7 to partnership Palkina (Kyrgyzstan) / Shapatava (Georgia)

Sharm El Sheikh, Egypt, Soho Square Egypt Women's Future, ITF, 15 000 USD, hard, outdoors:
Tereza Mihalíková (SVK)
1R: Anna PRIBYLOVA (RUS) 1-6 1-6
Doubles with: Anna MORGINA (RUS) [1] 
1R: Elena GRIESSNER (AUT) / Yasmine WAGNER (GER) 6-3 6-1 
quarterfinals: Laura DEIGMAN (GBR) / Anna PRIBYLOVA (RUS) 3-6 6-1 [10-7]
semifinals: Melanie KLAFFNER (AUT) / Julia WACHACZYK (GER) [3] 6-0 6-4
final: Yuenu LI (CHN) / Ran MENG (CHN) 2-6 6-4 10-5 DOUBLES TITLE!!! 

Antalya, Turecko, TENNIS ORGANISATION CUP, ITF, 15 000 USD, clay, outdoors:
Sandra Jamrichová (SVK)
1R: Zhima DU (CHN) 2-6 4-6
Doubles with: Jelena SIMIC (BIH) 
1R: Cristina ADAMESCU (ROU) / Diana ENACHE (ROU) [3] 6-1 6-3
quarterfinals: Lana KENTCHIASHVILI (GEO) / Ana SHANIDZE (GEO) 6-2 7-5
semifinals: Valentyna IVAKHNENKO (RUS) / Aleksandra POSPELOVA (RUS) [1] 6-4 6-1
final: Ksenia PALKINA (KGZ) / Sofia SHAPATAVA (GEO) [2] 4-6 5-7 RUNNERS UP!

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!