Melbourne, Australia, grandslam Australian Open 2018, dotácia 55 000 000 AUD, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR) - Ivana JOROVIC (SRB) 6-3 6-2, 2R: Katerina SINIAKOVA (CZE) 4-6 6-2 6-1, 3R: Marta KOSTYUK (UKR) ?-?;  1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Alja TOMLJANOVIC (CRO) 7-5 6-3, 2R: Sorana CIRSTEA (ROU) ?-?; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 6-0 6-3, 2R: Magda LINETTE (POL) 6-7(4) 2-6; 1R, Belinda BENCIC (SUI) - Venus WILLIAMS (USA)  6-3 7-5, 2R: Luksika KUMKHUM (THA) 1-6 3-6; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-3 4-6 3-6; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Roberta VINCI (ITA) 6-3 6-2, 2R: Antonia LOTTNER (GER) 5-7 6-4 7-5, Qualifying Final: Viktoriya TOMOVA (BUL) 6-3 1-6 6-1; 1R: Bernarda PERA (USA) 2-6 2-6; Orlando, Florida, USA, ITF Womens Circuit, USTA National Campus Pro Tennis Classic, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Katherine SEBOV (CAN) 6-2 6-2, 2R: Claire LIU (USA) ?-?; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Womens Circuit, Soho Square Egypt F1 Women's Future, 15 000 USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Eva SISKA (USA) 6-4 6-3, 2R: Yuliya HATOUKA (BLR) ?-?; Koblenz, Germany, ATP Challenger, Koblenz Open, €43,000 + H, hard, indoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 4-6; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Futures, Soho Square Egypt F1 Men's Futures, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Artem DUBRIVNYY (RUS) - BYE, 2QR: Kevin PORTMANN (ITA) 6-2 6-1, Qualifying Final: Karol BECK (SVK) 6-1 6-4, Main Draw, 1R: Artem SMIRNOV (UKR) 3-6 2-6; 1QR, Karol BECK (SVK) - Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 6-0 6-1, 2QR: Roman BOYCHUK (UKR) [15]  6-1 6-1, Qualifying Final: Artem DUBRIVNYY (RUS) 1-6 4-6; Antalya, Turkey, ITF Futures, GD TENNIS CUP, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Ergi KIRKIN (TUR) - Xristodoulos KASMERIDIS (GRE) 6-0 6-0, 2QR: Ran AMAR (ISR) 6-1 6-2, Qualifying Final: Nik RAZBORSEK (SLO) 6-7(0) 6-0 2-6.

 

Melbourne, Australia, grandslam Australian Open 2018, dotácia 55 000 000 AUD, hard, outdoor: 1R, Elina SVITOLINA (UKR) - Ivana JOROVIC (SRB) 6-3 6-2, 2R: Katerina SINIAKOVA (CZE) 4-6 6-2 6-1, 3R: Marta KOSTYUK (UKR) ?-?;  1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Alja TOMLJANOVIC (CRO) 7-5 6-3, 2R: Sorana CIRSTEA (ROU) ?-?; 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 6-0 6-3, 2R: Magda LINETTE (POL) 6-7(4) 2-6; 1R, Belinda BENCIC (SUI) - Venus WILLIAMS (USA)  6-3 7-5, 2R: Luksika KUMKHUM (THA) 1-6 3-6; 1R, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-3 4-6 3-6; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Roberta VINCI (ITA) 6-3 6-2, 2R: Antonia LOTTNER (GER) 5-7 6-4 7-5, Qualifying Final: Viktoriya TOMOVA (BUL) 6-3 1-6 6-1; 1R: Bernarda PERA (USA) 2-6 2-6; Orlando, Florida, USA, ITF Womens Circuit, USTA National Campus Pro Tennis Classic, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Katherine SEBOV (CAN) 6-2 6-2, 2R: Claire LIU (USA) ?-?; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Womens Circuit, Soho Square Egypt F1 Women's Future, 15 000 USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Eva SISKA (USA) 6-4 6-3, 2R: Yuliya HATOUKA (BLR) ?-?; Koblenz, Germany, ATP Challenger, Koblenz Open, €43,000 + H, hard, indoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Zdenek KOLAR (CZE) 2-6 4-6; Sharm El Sheikh, Egypt, ITF Futures, Soho Square Egypt F1 Men's Futures, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Artem DUBRIVNYY (RUS) - BYE, 2QR: Kevin PORTMANN (ITA) 6-2 6-1, Qualifying Final: Karol BECK (SVK) 6-1 6-4, Main Draw, 1R: Artem SMIRNOV (UKR) 3-6 2-6; 1QR, Karol BECK (SVK) - Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 6-0 6-1, 2QR: Roman BOYCHUK (UKR) [15]  6-1 6-1, Qualifying Final: Artem DUBRIVNYY (RUS) 1-6 4-6; Antalya, Turkey, ITF Futures, GD TENNIS CUP, 15 000 USD, hard, outdoor: 1QR, Ergi KIRKIN (TUR) - Xristodoulos KASMERIDIS (GRE) 6-0 6-0, 2QR: Ran AMAR (ISR) 6-1 6-2, Qualifying Final: Nik RAZBORSEK (SLO) 6-7(0) 6-0 2-6.

 

Sramkova from EMPIRE Tennis Academy again part of FED-CUP team

Rebecca Sramkova, EMPIRE Tennis Academy member is not omited in the FED-CUP nomination for the match Slovakia - Netherlands being played from 22nd - 23rd April on clay in NTC Bratislava.
Rebecca Sramkova
is part of team nomination playing in the Fed-cup World Group play-offs joined by Kristina Kucova, Jana Cepelova and Dominika Cibulkova. It is a second participation in the Fed-cup team of Slovakia for Rebecca after a very successful debut on clay in Forli, Italy in February 2017. At the time she helped Slovak team to win two points from the singles, when she overwhelmed Sara Errani and Francesca Schiavone. Dutch team consists of Kiki Bertens, Richel Hogenkamp, Cindy Burger and Arantxa Rus.
If ITF approves this year's Fed-cup World Cup extension, Slovakia will be in the next season in the elite group regardless of the match result.

 

 

Photos by: 
Martin Sidorjak, www.empire-tennis-academy.com

El tiempo en Trnava

Clima

Get in touch

Noticias

Stay informed on our latest news!