Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) ?-?; 1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) ?-?, 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) ?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) ?-?; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: ?-?; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) ?-?; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) ?-?; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) ?-?; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) ?-?; 1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] ?-?.

Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) ?-?; 1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) ?-?, 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) ?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) ?-?; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: ?-?; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) ?-?; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) ?-?; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) ?-?; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) ?-?; 1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] ?-?.

News

01 Feb

Kasatkina won against Bencic in St. Petersburg

Daria Kasatkina, EMPIRE Tennis Academy member being coached by Vladimir Platenik was playing prestigious domestic tournament St. Petersburg Ladies Trophy.

28 Jan

Vaclav Safranek's victory in Kazakhstan

Vaclav Safranek, EMPIRE Tennis Academy member, won the singles title at ITF tournament Aktobe Open 2017 in the Kazakhstan city of Aktobe.

27 Jan

Svitolina reached mixed doubles semifinals in Melbourne

Two EMPIRE Tennis Academy members Daria Kasatkina and Elina Svitolina were seeded players in singles at the Australian Open 2017 in Melbourne.

22 Jan

Podlipnik successful at ATP challenger in Koblenz

Hans Podlipnik-Castillo, EMPIRE Tennis Academy member has continued his winning doubles strike at ATP challenger in Germany. It’s already his second win in January 2017, this time with Andrei Vasilevski from Belarus, after winning at City of Onkaparinga Tennis Challenger in Australian Happy Valley, where he was partnering Max Schnur (USA).

22 Jan

Lenka Stara with her 1st title on ITF Junior curcuit

TC Empire Trnava member Lenka Stara (16) has been successful at Sport Hotel Kurz -  Junior Classic 18 & Under event in Oberpullendorf, Austria. She has won her first singles junior title at the ITF junior circuit.

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!