Shymkent, Kazakhstan, ITF World Tennis Tour, Shymkent Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Kamilla RAKHIMOVA (RUS) - Ekaterina MAKLAKOVA (RUS) 6-4 6-2, 2R: Anna UKOLOVA (RUS) 4-6 6-3 6-4, QF: Victoria DEMA (UKR) 6-4 7-6(5), SF: Gozal AINITDINOVA (KAZ) [1] 5-7 6-7(7); Shymkent, Kazakhstan, ITF World Tennis Tour, Shymkent Open, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Markos KALOVELONIS (RUS) 6-1 6-4, 2R: Aleksandre METREVELI (GEO) 6-0 6-4, QF: Roman SAFIULLUN (RUS) 4-6 2-6; 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Teymuraz GABASHVILI (RUS) [2] 6-2 6-4, 2R: 2. kolo: Andrey GOLUBEV (KAZ) 6-3 5-7 3-6;  Italy, Florence, junior ITF, 44th City of Florence, Grade 2, clay, outdoor: 1QR, Nina STANKOVSKA (SVK) - Milena JEVTOVIC (ITA) 6-2 6-0, 2QR: Denise VALENTE (ITA) 6-3 6-2, Qualifying Final: Valentina GAGGINI (ITA) [8] 6-4 6-3, 1R: Matilde MARIANI (ITA) 3-6 4-6; Anning, China, ATP Challenger, $162,480 +H, KUNMING OPEN, clay, outdoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Fajing SUN (CHN) 6-3 6-1, 2R: Dennis NOVAK (AUT) 6-1 6-1, 3R: Nikola MILOJEVIC (SRB) 1-6 7-6(0) 1-6.

Shymkent, Kazakhstan, ITF World Tennis Tour, Shymkent Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Kamilla RAKHIMOVA (RUS) - Ekaterina MAKLAKOVA (RUS) 6-4 6-2, 2R: Anna UKOLOVA (RUS) 4-6 6-3 6-4, QF: Victoria DEMA (UKR) 6-4 7-6(5), SF: Gozal AINITDINOVA (KAZ) [1] 5-7 6-7(7); Shymkent, Kazakhstan, ITF World Tennis Tour, Shymkent Open, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Markos KALOVELONIS (RUS) 6-1 6-4, 2R: Aleksandre METREVELI (GEO) 6-0 6-4, QF: Roman SAFIULLUN (RUS) 4-6 2-6; 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Teymuraz GABASHVILI (RUS) [2] 6-2 6-4, 2R: 2. kolo: Andrey GOLUBEV (KAZ) 6-3 5-7 3-6;  Italy, Florence, junior ITF, 44th City of Florence, Grade 2, clay, outdoor: 1QR, Nina STANKOVSKA (SVK) - Milena JEVTOVIC (ITA) 6-2 6-0, 2QR: Denise VALENTE (ITA) 6-3 6-2, Qualifying Final: Valentina GAGGINI (ITA) [8] 6-4 6-3, 1R: Matilde MARIANI (ITA) 3-6 4-6; Anning, China, ATP Challenger, $162,480 +H, KUNMING OPEN, clay, outdoor: 1R, Andrej MARTIN (SVK) - Fajing SUN (CHN) 6-3 6-1, 2R: Dennis NOVAK (AUT) 6-1 6-1, 3R: Nikola MILOJEVIC (SRB) 1-6 7-6(0) 1-6.

Peter Benjamin Privara won his third title from TEJT in 2019

Member of EMPIRE Tennis Academy Peter Benjamin Privara (14), coached by Daniel Trcka, has won his third title this season from Tennis Europe Junior Tour (TEJT) 16 & Under in singles. Last time he had reason to celebrate after his victory in Serbian town Novi Sad.

Peter Benjamin Privara on his way to the final YASON CUP 2019 did not lose any set. His opponent in the final was compatriot Peter Nad, but Privara won thrilling game in three sets – 6-4, 2-6, 7-6. Slovak winner also grabbed a single triumph at KVARNER JUNIOR OPEN 2019 in Croatia (April 7th). Previously (March 16th), he won the title also on tournament called "School Lobik U16" in Trencianske Teplice in Slovakia.

Novi Sad, Serbia, Tennis Europe Junior Tour U16, YASON CUP 2019, Category 2, clay, outdoor:
Peter Benjamin PRIVARA (SVK)

Round 1: Bojan RADOMAN (SRB) 7-5 6-1
Round 2: Vanja VOJINOVIC (SRB) 6-3 6-2
Round 3: Alin Mihai FATU (ROU) 6-2 6-2
Quarterfinal: Filip MANDOVIC (SRB) 6-2 6-2
Semifinal: Gal EMERSIC POTOCNIK (SLO) 6-4 6-3
FINAL: Peter NAD (SVK) 6-4 2-6 7-6(3) TITLE!
 

 

Photos by: 
www.empire-tennis-academy.com

Počasie v Trnave

Predpoveď počasia

Get in touch

Gratulujeme k narodeninám

Jaroslav Bulant

Novinky

Prihláste sa na odber a sledujte najnovšie info o tenise!