Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Yanina WICKMAYER (BEL) ?-?; 1R: Elina SVITOLINA (UKR) - Yaroslava SHVEDOVA (KAZ) ?-?;- 1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Veronica CEPEDE ROYG (PAR) ?-?;  1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) 7-6(2) 6-1, Qualifying Final: Miyu KATO (JPN) 3-6 6-3 4-6; Main Draw, 1R: Ana BOGDAN (ROU) ?-?; 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) 7-6(4) 2-6 6-3, Qualifying Final: Aleksandra KRUNIC (SRB) 3-6 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Lesia TSURENKO (UKR) ?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) 7-6(4) 6-0, 2QR: Alexandra PANOVA (RUS) 7-5 5-7 7-6(3), Qualifying Final: Marketa VONDROUSOVA (CZE) 1-6 4-6; 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) 1-6 2-6; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: Isak ARVIDSSON (SWE) / Max SCHNUR (USA) 6-3 6-4, SF: Sekou BANGOURA (USA)/Ben MCLACHLAN (NZL) 4-6 6-1 10-6, F: Ken Skupski, Neil Skupski (GBR) 7-5 4-6 5-10; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-2 7-6 (9), SF: Konstantin KRAVCHUK (RUS)/ Denis MOLCHANOV (UKR) 7-6(3) 4-6 10-8, F: Clement GEENS (BEL)/Juan Pablo PAZ (ARG) 6-4 6-2 DOUBLES TITLE!!!; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) 2-6 5-7; Doubles, 1R, MIHALIKOVA/ Naiktha BAINS (AUS) - BYE, QF: Margaux BOVY (BEL) / Anna Maria PROCACCI (ITA) 6-0 6-1, SF: Nathaly KURATA (BRA) / Eduarda PIAI (BRA) [4] 6-3 6-1, F: Francesca BULLANI / VERONICA NAPOLITANO (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) 1-6 4-6; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) 1-6 1-6; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) 4-6 6-4 5-7; Doubles, 1R, DUBRIVNYY/Jurij RODIONOV (AUT) [3] - Lorenzo MUSETTI (ITA) / Lorenzo ROTTOLI (ITA) 6-2 6-2, 2R: Alexandre ROTSAERT (USA) / Sangeet SRIDHAR (USA) 4-6 7-5 [10-5], QF: Naoki TAJIMA (JPN) / Alexey ZAKHAROV (RUS) 6-4 5-7 [8-10];1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] 6-1 2-6 3-6.

Paris, France, Roland Garros, 36 000 000 euro, clay, outdoor: 1R, Daria KASATKINA (RUS) - Yanina WICKMAYER (BEL) ?-?; 1R: Elina SVITOLINA (UKR) - Yaroslava SHVEDOVA (KAZ) ?-?;- 1R, Lucie SAFAROVA (CZE) - Veronica CEPEDE ROYG (PAR) ?-?;  1QR, Ons JABEUR (TUN) - Misa EGUCHI (JPN) 6-1 6-2, 2QR: Victoria KAMENSKAYA (RUS) 7-6(2) 6-1, Qualifying Final: Miyu KATO (JPN) 3-6 6-3 4-6; Main Draw, 1R: Ana BOGDAN (ROU) ?-?; 1QR, Kateryna KOZLOVA (UKR) - Conny PERRIN (SUI) 6-2 4-6 6-3, 2QR: Ipek SOYLU (TUR) 7-6(4) 2-6 6-3, Qualifying Final: Aleksandra KRUNIC (SRB) 3-6 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Lesia TSURENKO (UKR) ?-?; 1QR, Anna BLINKOVA (RUS) - Ivana JOROVIC (SRB) 7-6(4) 6-0, 2QR: Alexandra PANOVA (RUS) 7-5 5-7 7-6(3), Qualifying Final: Marketa VONDROUSOVA (CZE) 1-6 4-6; 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Destanee AIAVA (AUS) 7-6(5), 6-1, 2QR: Miyu KATO (JPN) 1-6 2-6; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Elias YMER (SWE) 6-3 3-6 4-6, 1QR, Vaclav SAFRANEK (CZE) - Denis KUDLA (USA) 4-6 1-6; Mestre, Italy, ATP challenger, 43 000 euro + H, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Julian KNOWLE (AUT) - Sander GILLE/Joran VLIEGEN (BEL) 3-6 6-4 12-10, QF: Isak ARVIDSSON (SWE) / Max SCHNUR (USA) 6-3 6-4, SF: Sekou BANGOURA (USA)/Ben MCLACHLAN (NZL) 4-6 6-1 10-6, F: Ken Skupski, Neil Skupski (GBR) 7-5 4-6 5-10; Shymkent, Kazakhstan, ATP challenger, 50 000 USD + H, clay, outdoor: 1R, Hans PODLIPNIK-CASTILLO/Andrei VASILEVSKI (BLR) -  Ivan GAKHOV/Alexey VATUTIN (RUS) 6-1 6-2, QF: Andrey GOLUBEV/Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-2 7-6 (9), SF: Konstantin KRAVCHUK (RUS)/ Denis MOLCHANOV (UKR) 7-6(3) 4-6 10-8, F: Clement GEENS (BEL)/Juan Pablo PAZ (ARG) 6-4 6-2 DOUBLES TITLE!!!; Hammamet, Tunisia, ITF Womens Circuit, Hammamet Open, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Vinciane REMY (FRA) 6-1 2-0, Remy retired, 2R: Dalila SPITERI (ITA) 2-6 5-7; Doubles, 1R, MIHALIKOVA/ Naiktha BAINS (AUS) - BYE, QF: Margaux BOVY (BEL) / Anna Maria PROCACCI (ITA) 6-0 6-1, SF: Nathaly KURATA (BRA) / Eduarda PIAI (BRA) [4] 6-3 6-1, F: Francesca BULLANI / VERONICA NAPOLITANO (ITA) ?-?; Most, Czech Republic, ITF Futures, CZE F2, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vadym URSU (UKR) - Jan MERTL (CZE) 1-6 4-6; Balatonalmadi, Hungary, ITF Futures, XIXO Open Balatonalmadi, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ken ONISHI (JPN) - Gabor BORSOS (HUN) 1-6 1-6; 1QR, David Damian BRNA (SVK) - BYE, 2QR: Marcell BARTAKOVICS (HUN) 6-1 4-6 1-6, 1QR: Martin FEKIAC (SVK) - BYE, 2QR: Rafael KIS BALAZS (HUN) 6-1 6-1, Qualifying Final: Andrej GLVAC (SVK) 2-6 1-6; Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, TENNIS ORGANISATION CUP, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Adriana SENKAROVA (SVK) - BYE, 2QR: Agne CEPELYTE (LTU) 6-2 6-1, Qualifying Final: Sofia DMITRIEVA (RUS) 4-6 4-6; Milan, Italy, junior ITF, 58th Trofeo Bonfiglio - Campionati Internazionali d'Italia Juniores, Grade A, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Bogdan PAVEL (ROU) 7-6(6) 6-3, 2R: Nicolas MEJIA (COL) 4-6 6-4 5-7; Doubles, 1R, DUBRIVNYY/Jurij RODIONOV (AUT) [3] - Lorenzo MUSETTI (ITA) / Lorenzo ROTTOLI (ITA) 6-2 6-2, 2R: Alexandre ROTSAERT (USA) / Sangeet SRIDHAR (USA) 4-6 7-5 [10-5], QF: Naoki TAJIMA (JPN) / Alexey ZAKHAROV (RUS) 6-4 5-7 [8-10];1QR, Barbora MATUSOVA (SVK) - Veronica MASCOLO (ITA) 6-1 6-0, 2QR: Alexandra KRASNYAN (RUS) 6-0 6-0, Qualifying Final: Helene PELLICANO (MLT) 6-3 6-3, Main Draw, 1R: Anastasia IAMACHKINE (PER) [6] 6-1 2-6 3-6.

Ons Jabeur With Superb results at Florida, reached new career high

EMPIRE Tennis Academy member Ons Jabeur of Tunisia reached semifinals at ITF tournament in Florida, USA.

Ons Jabeur, who is coached in Trnava by Miroslav Hizak, defeated three local players in the first three rounds at clay court tournament 12TH ANNUAL REVOLUTION TECHNOLOGIES PRO TENNIS CLASSIC. Step by step she overwhelmed Elizabeth Halbauer, Sofia Kenin and Kristie Ahn. She played in the semifinals against Belorussian Govortsova, number 190 in the WTA rankings and lost 7-5 3-6 2-6.
Ons Jabeur has already obtained 42 points to the WTA rankings and she is currently number 110 at the online version of the WTA singles rankings, which is her career best.

Indian Harbour Beach, Florida, USA, ITF, 12TH ANNUAL REVOLUTION TECHNOLOGIES PRO TENNIS CLASSIC, 80 000 USD, clay, outdoors:
Ons Jabeur (TUN)
1R: Elizabeth HALBAUER (USA) 6-4 6-2
2R: Sofia KENIN (USA) 6-3 6-1
quarterfinals: Kristie AHN (USA) 6-4 6-4
semifinals: Olga GOVORTSOVA (BLR) 7-5 3-6 2-6

Photos by: 
Ivan Kopcani, www.empire-tennis-academy.com

Počasie v Trnave

Predpoveď počasia

Get in touch

Gratulujeme k narodeninám

Michal Hromkovič

Novinky

Prihláste sa na odber a sledujte najnovšie info o tenise!